DJI RS 3 Mini
Take a Closer Look
-
Lighter and Smaller
RS 3 Mini is ultra-compact for convenient travel. And weighing only 795g (1.75 lbs), it is easy to hold for long-term shooting.
-
Bluetooth Shutter Control
Your camera automatically reconnects after initially pairing. Easily control photo capture and video recording via the gimbal.
-
Wide-Ranging Compatibility
With strong high-torque motors, RS 3 Mini possesses a load capacity of up to 2 kg (4.4 lbs), enabling a wide range of camera and lens combinations.
-
3rd-Gen RS Stabilization Algorithm
Get pro-level image stabilization while running, shooting low-angle shots, or filming in flashlight mode.
-
1.4" Full-Color Touchscreen
RS 3 Mini features a 1.4-inch full-color touchscreen displaying a new, intuitive UI design. Access common settings at your fingertips.
-
Native Vertical Shooting
Conveniently shoot content for social media, just mount the quick-release plate to the vertical arm, and you're set.
-
Intuitive Design, Enhanced Control
Press the M button to switch between the three gimbal modes. Conveniently adjust focus, ISO, aperture, and more using the front dial.
| Battery capacity: | 2450 mAh |
|---|---|
| Battery charging time: | 150 min |
| Battery life up to: | 10 hours |
| Battery technology: | Lithium Polymer 2S (LiPo 2S) |
| Class: | Foto & video |
| Colour of product: | Black |
| Connectivity technology: | Bluetooth 5.1, USB-C |
| Consumer warranty: | 24 months |
| Control via buttons: | Yes |
| Country of origin: | China |
| Domain: | Devices |
| End of life: | No |
| Gimbal handle type: | Grip |
| Height: | 296 mm |
| Height folded: | 98 mm |
| Image stabilization type: | 3-axis |
| Incline range: | Pan Axis: 360° continuous rotation / Roll Axis: -95° to +240° / Tilt Axis: -10° to +210° |
| Material: | Alloy steel |
| Maximum weight load: | 2000 g |
| Mobile device type: | Camera |
| Thickness: | 180 mm |
| Thickness folded: | 323 mm |
| Total gimbal axes: | 3 |
| Turn range: | 360 ° |
| Weight: | 0 g |
| Width: | 159 mm |
| Width folded: | 195 mm |
Login